| |

İlişki Sonrası Acil Korunma

Herhangi bir nedenle ( prezarvatif yırtılması, prezervatifsiz ilişki, kontrolsüz vagen içine boşalma, programsız ilişki, zorla ilişkiye girme ) kontrolsüz ilişki olmuşsa zaman geçirmeden önlem alınırsa gebelik önlenebilir.

Bu konuda eczanelerde değişik ilaçlar var. Bunlardan birisi Norlevo, bu ilaç 2 tablet içerir. İlişkiden sonra mümkün olan en kısa zamanda 72 saatten önce birinci tablet, 12 saat sonra ikinci tablet alınır. Bu ilaçtan başka; kullanabileceğiniz diğer doğum kontrol hapları 4 tablet olabilir. Bu haplar 12 saat arayla üç sefer içilerek sizi gebelikten koruyabilir. Yüksek hormon alan kişide, bulantı, kusma, düzensiz kanama görülebilir. Çok nadir de olsa hapların dış gebelikten korumadığı durumlar mevcuttur. Diğer bir yöntem ise acil rahim içi araç uygulamasıdır. Lütfen doktorunuza danışın.

|

Sık Kullanılan Aile Planlama Yöntemleri

draft_lens2301839module12724280photo_1227404280birth_control

Sağlıklı sigara içmeyen kadınlarda doğum kontrol hapı kullanmak en ideal yöntemlerdendir. Çünkü bu kişilerde kalp krizini ve felç geçirme riskini artırmaz. Yumurtalık ve rahim kanserinden koruma gibi bir yararı da vardır. Kilo artışı konusu kişisel olduğundan, bazı kadınlarda kilo artışı, bazılarında ise kilo almama şikayetiyle  karşılaşmaktayız.

Bazı doğum kontrol haplarının içerdiği progestrona bağlı olarak, sivilce ve kıllanma sorunu da ortadan kalkabilmektedir.

Minihap dediğimiz doğum kontrol ilaçları, sadece progestron hormonu içerdiğinden süt verimini etkilemediği için lohusalık döneminde rahatlıkla kullanılır.

Diğer bir yöntem, halk arasında spiral olarak bilinen, bakırlı ve değişik şekillerde olan Rahim İçi Araçtır. Genellikle adet zamanı takılır,ortalama 5 yıllık ömrü vardır. Takıldıktan sonra adet miktarında artış ve adet günlerinde uzama dikkat çeker. Kısırlığa yol açmaz.