Op. Dr. Haluk Erkur

Search

Lohusalık ve Doğum Sonrası Problemler

Lohusalık , doğum sonrası altı haftayı kapsar. Bu dönemde fazla kanama olmaması için rahim kasılmalara devam eder. Kasılmalar zaman zaman etkili ve ağrılıdır. Gerektiği zaman ağrı kesici ilaç kullanılabilir. Bu kasılmalar başlangıçta emzirme sonrası sık görülür , üçüncü günden sonra azalır ve hafifler.

Doğumdan sonra LOŞİ dediğimiz akıntılar olur. İlk günler KIRMIZI , 3.-4. günlerde solgunlaşır , 10 günden sonra BEYAZ renk alır. Bu akıntı dört hafta devam eder. Bazen 56. güne kadar da görülebilir.

Ciddi kanamalar lohusalıkda 1.-2. haftalarda gelişebilir. Buna sebep, placenta dediğimiz çocuğun sonunun rahim içinde kalmasından kaynaklanır. Kadın Doğum Hekimi tarafından değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

Lohusalıkda mesane kapasitesi artmıştır . İçilen sıvılara karşı verilen reaksiyon bu nedenle tam olmayabilir.

Normal doğum yapan gebelerde bazen idrar yollarının zedelenmesine bağlı idrar zorluğu olabilir. Tedavi ile düzelir. Doğumdan sonra % 7 oranında da idrar kaçırma görülebilir.

Lohusada ciltte elastik liflerin yırtılması ve rahim tarafından gerilmesi sonucu oluşan karın gevşekliğinin düzelmesi zaman almaktadır. Yapılacak düzenli eksersizlerle bu durum düzelebilmektedir.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
KONULAR