Op. Dr. Haluk Erkur

Konular

Konu Ismi 'İdrar Kaçırma'

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma, gündelik hayatımızda, yaşam kalitesini bozan bir durumdur. Bu sebeple kişiler evden çıkmayı, gezmeyi, alışverişe gitmeyi bile istemezler. Ortalama beş kadından biri bu sorunla birlikte yaşamaktadır. İdrar torbaları dolu olmamasına rağmen gülünce, hapşırınca, ıkınınca idrar kaçırmaya “STRESS İNKONTİNES” diyoruz. Bunun dışında ani ertelenemez şiddetli idrar hissi “URGENCY” denmekte.

Bir de “AKTİF MESANE SENDROMU” vardır, bunda temel şikayet tek başına sıkışma hissi olduğu gibi, yanında sık idrara gitme ( uyanık kaldığı zaman en az 8 sefer ), gece idrara kalkma da olabilir. Bu durumlar yaşamı tehdit etmese de devamlı ıslaklık ve rahatsızlıktan dolayı depresyona kadar varan psikolojik sorunlara neden olur. Hastanın seksüel aktivitesinde azalmaya kadar giden durum söz konusu olabilir. İleri yaşlarda kadınların bakımevlerine yatırılmasının da en sık sebeplerinden biridir.

Yukarıda bahsedilen şikayetleri olan hastaya önce özgün Ürojinekolojik Testler uygulanır. ( Boya Testi, Pet Testi, Qtip test, Pelvis taban kaslarını değerlendirmek için Ürodinamik testler )

Tedavisinde ya ilaç kullanılır yada cerrahi olarak mesane boynuna yapılan takviyelerle idrar kaçırma önlenir. Bundan başka pelvis taban kaslarını güçlendirmek için “KEGEL” eksersizleri diye tanımladığımız eksersizleri hastaya öğretilerek bunları yapması sağlanır. Bu eksersizler ayakta, oturarak ve yatar pozisyonda ayrı ayrı yapılır, alt taraf çiş kaçırmamak için nasıl büzülüp sıkılıyorsa ayni şekilde sıkılır 10’a kadar sayılır bırakılır, günde en az 60 kez tekrar edilmeli ve 8 haftadan önce cevap alınamayacağı için bıkmadan devam edilmelidir. Bu eksersizleri yaptıran elektriksel uyarı veren aletlerde kullanılabilir.

Konu: İdrar Kaçırma, Kadın Hastalıkları

Yorum Yap (0) →