Op. Dr. Haluk Erkur

Search

Vaginal Akıntılar

0-(36)Trikomoniyazis; vulva ve vaginanın (haznenin) Trikomonas Vaginalis dediğimiz  parazitin sebep olduğu  akıntılı enfeksiyonudur. Bulaşma banyo, alaturka tuvalet,kirlenmiş musluklar ve en önemli geçiş cinsel temasladır. 

Akıntı genellikle yeşilisi,köpüklü ve pis kokuludur. Yanma hissive kaşıntı akıntıya eşlik edebilir. Hastalık bulaşıcı olduğundan eşler ( partnerler) de tedavi edilmeli ve cinsel ilişkide kondom kullanılmalıdır.

0-(37)Kandidiyazis;  vulva ve vagenin mantar hastalığıdır ( Mikotik Vaginitis). Mantar normalde ciltte ve barsakta bulunabilir. Gebelerde,  şeker hastalarında , kanser tedavisi görenlerde,antibiotik ,doğum kontrol hapı ve kortizon kullananlarda daha sık görülür.

Tipik peynir kırıntısı şeklinde akıntı görülür.Hiçbir belirti vermediği gibi bazende kaşıntı yanma, ilişkide haznede kuruluk , acıma oluşturabilir. El,havlu,elbise ve banyodan geçebilir.Tedavi tamamlanıncaya kadar cinsel ilişki yasaklanabilir.

0-(38)Bakterilerin yapmış olduğu bir enfeksiyondur.Sık vaginal ilişkiler ve haznenin yıkanması haznenin asit Ph ını alkali yaptığı için normalde ortamda bulunan bakteriler artabilir.İlişki sonrası kötü bir kokuya neden olur.

Tedavi geçikirse iltihap tüplere doğru ilerleyerek ciddi bir enfeksiyona yol açabilir. Gebelerde gebelik zarının  iltihabına, incelmesine,yırtılmasına ve suyun erken gelmesine yol açar. Bu  durumda  erken doğuma neden olur.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
KONULAR