|

Kısırlık Nedenleri

0-(11)0-16-300x209İnfertilite nedenleri; Erkek Faktörü ( sperm sayısında düşüklük, sperm hareketlerinde bozukluk, spermlerin yapısındaki anormallikler, penisin sertleşme problemi, erken boşalma sorunu, cinsel isteksizlik).

Ovulasyon Bozuklukları; Yumurtalıkların yumurta üretmede sorun bulunması ( yumurtalıklar beyinden gelen emirle  çalırlar, bu düzeni bozan bazı hormanal bozukluklar vardır; tiroid bezinin fazla veya az çalışması, böbrek üstü bezinin az veya çok çalışması, hipofiz bezinin az veya çok çalışması, aşırı erkeklik hormonu bulunması, prolaktin dediğimiz süt hormonunun fazla olması, şeker hastalığı, aşırı kilo gibi.

Tüp Faktörü; geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı tıkanıklar, yapılan operasyon sonrası yapışıklıklar,aile planlaması amacıyla daha önce tüpün bağlanması.

Rahim Faktörü (Uterus Anomalileri); çift rahim, rahim içinde bölme(septum), geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı yapışıklıklar (ascherman), rahim içi tümörler (myom, endometriyal polip) gibi nedenleri sayabiliriz.

|

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

PCOSPolikistik over sendromu, doğurganlık çağındaki kadınların %5-10 unu etkileyen, en sık yumurlama bozukluğu yapan, kısırlık nedeni olup, önemli psikolojik, sosyal ve ekonomik sonuçları vardır. Tanıda üç belirtiden ikisi mutlaka olmalıdır.
Bunlar: Sürekli yumurtlama bozukluğu, değişik derecelerde kıllanma ve ultrasonografik incelemelerde yumurtalıkta  sıralı küçük kistlerin bulunmasıdır.

Bu klinik durumun sebebi net olarak bilinmese de, insülin rezistansı anahtar rol oynamaktadır. Tedaviye kilo fazlası söz konusu ise diyetle başlamak gerekir. Gebelik düşünmüyor ise, doğum kontrol ilacı verilerek hem düzenli adet görmesi sağlanır hem de kıllanma sorunu halledilir. Gebelik düşünüyor ise değişik tedavi yöntemleri uygulanarak yumurlama fonksiyonlarının geri dönüşü sağlanır.