Op. Dr. Haluk Erkur

Search

Anne Sütü İle Besleme

Kolostrum (ilk ağız) sarı yeşil renkli bir sıvıdır. İlk iki gün memeden salgılanır.

Mineral ve protein fazla içermesine rağmen, şeker ve yağ içeriği fazla değildir. Kolostrumda antikor dediğimiz koruyucular vardır. Bunlar özellikle yeni doğan bebeği barsak enfeksiyonlarından korur.

Doğum yapan kadın , günde yaklaşık 600 cc süt üretir. Sütte K vitamini dışında bütün vitaminler bulunur. Onun için ANNE SÜTÜ yenidoğan bebek için İDEALDİR.

Anne sütüyle beslenen bir çocuk , annenin yediği içtiği bütün gıdalardan etkilenir. Başlangıçta anne sütü yetersizdir. Fakat emzirmeye devam ettikçe miktar yeterli hale gelir. Meme operasyonu yaptıran anneler istisnadır.

Doğumdan 6-8 hafta sonra başlayan eksersizler, süt verimini azaltmaz.

Emziren annelerin yumurtalıklarından yumurta yapımı, herzaman engellenmediği için , doğumdan 6 hafta sonra yapılan kontrollerde aile planlaması konusu gündeme gelmelidir.

Meme başı çatlak oluşmamış ise , emzirmeden önce ve sonra sabunlu su ile temizlemek, yeterlidir. Emzirme 2.5 saatte bir heriki memeyi 10 dakika emdirmek şeklinde yapılırsa meme başı çatlağı engellenir. ÇÜnkü meme başı çatlaklarının oluşmasının en büyük nedeni  sık ve uzun süreli emzirmedir.

MEME İLTİHABI

Süt gelmesini takiben memede ilk 24 saatte kızarıklık , gerginlik, ağrı ve ateş görülebilir. Buna SÜT ATEŞİ diyoruz. Meme boşalmasıyla birlikte bu durum düzelir. Fakat MASTİT dediğimiz meme iltihabı, genelikle tek taraflıdır. Lohusalığın 2-3 haftalarında karşımıza çıkar.Başlangıçta yüksek ateş ve titreme görülür, sonra meme sertleşir, ağrı takip eder. Mutlaka Doktorun görmesi gerekir. Erken önlem alınırsa abseleşme önlenebilir. Meme Absesi oluşur ise, tedavisi ;absenin cerrahi olarak boşaltılmasıdır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
KONULAR