Op. Dr. Haluk Erkur

Search

Normal Doğum Eylemi

purestock_1574r-02607a.medium_e7mwNormal doğum, rahim kaslarının kasılarak bebeği doğum  kanalına itmesi ve buradan da dünyaya gelmesi olayıdır.Bu aşamada gebe çok enerji harcar.  Normal doğum eyleminden önce rahim hazırlanır.Bu hazırlık,halk arasında ay-gün sancıları denilen 36. gebelik haftasından sonra hissedilen kasılmalarla başlar.Bu kasılmalar kısa aralıklarla olduğu gibi, düzensizdirler. Gebeler  bu kasılmaları ,bebeğin  anne karnında gerildiği  şeklinde algılarlar.

Gebelerin doğum yaklaştıkça en büyük endişeleri ; ”doğum sancılarını nasıl anlayacağım,suyun gelişini farkedebilir miyim” şeklindedir.36. Gebelik haftasından sonra her hafta yapılan doktor ziyaretlerinde  bu konular detaylı bir şekilde  anlatılır. Gerekirse NST  dediğimiz tetkik yaptırılarak bebeğin anne karnındaki kondüsyonu ve kasılmalar konusunda bilgi sahibi olunabilir.

Eğer gebeye baştan sezaryen endikasyonu konmadı ise,doğum sancıları veya suyun gelmesi beklenebilir.Gün geçmesine günümüz  koşullarında fazla müsaade edilmemektedir.

Gelelim  normal doğum eylemine; doğum eylemi  3 FAZLIDIR.

1.Fazda düzenli kasılmalar sayesinde rahim ağzında açılma ve incelme meydana gelmesidir.Rahim ağzı açıklığı 10 cm ve incelme tam olursa birinci faz biter.Bu dönem yaklaşık 6-8 saat sürer.

2. Faz tam açık rahim ağzından bebeğin dünyaya gelmesi için itilme dönemidir. Bu dönemde ağrıların şiddeti ve ıkınma hissi artmıştır. Günümüz koşullarında  normal doğum eylemi süresince epidural anestezi kullanıldığı için, gebe bunların hiçbirisini   hissetmez.Fakat  1.fazdan  2. faza    geçiş çok hızlı olursa, yani bebek çok hızlı doğum kanalında ilerle  ise,anestezi seviyeleri farklı olacağından,  geçici olarak ağrı hissedebilir.bu dönem  30   dakika civarındadır.

3. Faz ise bebek doğduktan sonra bebeğin sonunun ve zarlarının ayrılması , atılması evresidir. Bu döneme  fazla kanama olmasın diye hemen müdahale edilerek zaman kısaltılır.

TRAVAY:

Gününü dolduran gebede doğum ağrıları birden başlamaz. Doğum  6-8 saat süren bir süreçtir.Başlangıçta   kasılmalar  10 dakikada bir olup  düzenlidir.Bu durumda artık hastaeye gitme vakti gelmiştir.Hastanede yapılan  vaginal muayene ve çekilen NST ile doğum olup olmadığına rahat karar verilir.Doğum yaklaştıkça sancıların şiddeti ve  sıklığı artar . 2.5 dakikada bir gelen 45 saniye süren sancılar etkili doğum sancılarıdır.

Panik yaşamamak için kasılmaların sıklaşmasını beklememek gerekir.10 dakikada düzenli kasılmalar başlayınca hastaneye gitmekte yarar vardır.Bunun dışında kanama ve  suyun gelmesi  (altınıza çiş kaçırır  şekilde ıslatmış iseniz ) durumunda evde beklemek yerine hemen hastaneye gitmelisiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
KONULAR