Op. Dr. Haluk Erkur

Search

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma, gündelik hayatımızda, yaşam kalitesini bozan bir durumdur. Bu sebeple kişiler evden çıkmayı, gezmeyi, alışverişe gitmeyi bile istemezler. Ortalama beş kadından biri bu sorunla birlikte yaşamaktadır. İdrar torbaları dolu olmamasına rağmen gülünce, hapşırınca, ıkınınca idrar kaçırmaya “STRESS İNKONTİNES” diyoruz. Bunun dışında ani ertelenemez şiddetli idrar hissi “URGENCY” denmekte.

Yukarıda bahsedilen şikayetleri olan hastaya önce özgün Ürojinekolojik Testler uygulanır. ( Boya Testi, Pet Testi, Qtip test, Pelvis taban kaslarını değerlendirmek için Ürodinamik testler )

Tedavisinde ya ilaç kullanılır yada cerrahi olarak mesane boynuna yapılan takviyelerle idrar kaçırma önlenir. Bundan başka pelvis taban kaslarını güçlendirmek için “KEGEL” eksersizleri diye tanımladığımız eksersizleri hastaya öğretilerek bunları yapması sağlanır. 

Bu eksersizler ayakta, oturarak ve yatar pozisyonda ayrı ayrı yapılır, alt taraf çiş kaçırmamak için nasıl büzülüp sıkılıyorsa ayni şekilde sıkılır 10’a kadar sayılır bırakılır, günde en az 60 kez tekrar edilmeli ve 8 haftadan önce cevap alınamayacağı için bıkmadan devam edilmelidir. Bu eksersizleri yaptıran elektriksel uyarı veren aletlerde kullanılabilir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
KONULAR