Op. Dr. Haluk Erkur

Search

Gebelerde Yapılan Tarama Testleri

pregnancy_ultrasound

İKİLİ TEST

İlk üç ay tarama testidir. 11. ve 13. gebelik haftalarında yapılır. Bu haftalarda ultrason ile bebeğin baş-popo mesafesi ve ense kalınlığı ölçülür, kanda PAPP-A ve serbest HCG isimli hormonlar bakılarak DOWN SENDROMU ile ilgili bir risk oranı verilir. 14 Haftayı geçen gebelerde bu test yapılamaz. Ultrasonda bebeğin burun kemiğinin saptanması testin %60 belirleme oranını %85 lere çıkarır. Anne yaşı bu testte dikkate alınmaz.

ÜÇLÜ TEST

Anne adaylarına 16. ve 18. haftalarda önerilen bir testtir. Hormon ölçüm sonuçları; anne adayının yaşı ve sıgara içip içmediği testi etkiler. Genel olarak 1:250 nin üzerinde risk çıktığı zaman aile ile durum tartışılır, amninosentezin riskleride anlatılarak amniosentez yapılabilir.

DÖRTLÜ TEST

15. ve 22. haftalar arası yapılmaktadır. Yeni test olup ülkemizde  birkaç yıldır uygulanmaktadır. Üçlü Teste ilave olarak İNHİBİN A isimli hormon bakılmaktadır. Bu hormonun ilavesiyle Üçlü Testin duyarlılığı % 14 oranında arttığı söylenmektedir. Dörtlü Testin diğer bir avantajıda diğer genetik hastalıklar hakkında da bilgi verdiği bildirilmektedir. Dezavantajı da maliyetidir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
KONULAR